VR-TN  VR-TN Virtuálna realita | Trenčín    

:: Základné informácie


: VR-TN je vybavená dvoma zariadeniami HTC VIVE a jedným zariadením VALVE INDEX. Je teda možné si zahrať súčasne s priateľmi, prípadne sa vystriedať na jednom zariadení a porovnať svoje zručnosti.

 

HTC Vive

: HTC Vive sú štandarde vybavené virtuálnymi okuliarmi, dvoma pohybovými ovládačmi a slúchadlami na vylepšenie priestorového zážitku. Hráčsky priestor je vymedzený v rozmeroch 2,5 x 3 metre a pri jeho presiahnutí sa zobrazí mriežka. Na základe nej sa zorientujete v reálnom priestore a vykonáte patričný pohyb opačným smerom.

 


Valve Index

: Valve Index je vybavený virtuálnymi okuliarmi s integrovanými slúchadlami, dvojicou pohybových ovládačov pre hry v priestore a k dispozícií je aj sedenie s hráčskym volantom a pedálmi pre automobilové simulácie alebo závody.

 

:: Otázky a odpovede:


Ako virtuálna realita funguje?

Človek vníma priestor na základe spojenia dvoch obrazov, ktoré sú od seba mierne posunuté vzhľadom na inú polohu očí. A presne na tomto princípe je postavená virtuálna realita - každé oko má vlastný display, kde sa zobrazuje mierne posunutý obraz, čo mozog vyhodnotí ako priestorový obraz. Headset je zároveň vybavený senzormi, ktoré snímajú polohu hlavy a teda každý pohyb je premietnutý do zmeny obrazu.

Čo potrebujem pred použitím VR vedieť, mať alebo poznať?

Nič špeciálne nepotrebujete a všetko potrebné Vám vysvetlíme. Jediná požiadavka je mať dve oči, pokiaľ možno zdravé. Výhodou je znalosť anglického jazyka.

Aké ovládače budem používať?

Každý výrobca používa vlastný pohybový ovládač, ktorý sa líši vzhľadom ale väčšina funkcií zostáva rovnaká.


> HTC Vive ovládače sú dve identické zariadenia, ktoré okrem klasickej spúšte (pre ukazovák) a bočného tlačidla pre ostatné prsty (tzv. "grip") disponuje veľkým multifunkčným tlačidlom (pre palec), ktoré zároveň disponuje dotykovou plochou. Okrem toho sa tlačidlo dá použiť ako 4 rôzne tlačidlá, podľa toho, na ktorom mieste ho stisknete. Všetko však záleží od samotnej aplikácie, ktorú funkciu práve vyžaduje. Nad a pod týmto tlačidlom sú ešte dve malé, ktoré slúžia na vyvolanie menu (či už aplikácie alebo systémové).


HTC Vive

> Valve Index ovládače sú určené pre konkrétnu ruku (tj. nie je možné ich zameniť ako v prípade HTC Vive). Opäť obsahujú jedno tlačidlo pre ukazovák (spúšť) no bočný kláves ("grip") chýba a je nahradený senzormi zovretia ruky a polohy prstov. Veľké multifunkčné tlačidlo je tu nahradené malými ovládacími páčkami, dvoma tlačidlami, dotykovou plochou a malým tlačidlom pre menu.


Valve Index

Aký je rozdiel medzi HTC Vive a Valve Index? A ktorý headset si mám zvoliť?

Nakoľko Valve Index je o 3 roky novšie zariadenie, spoločného majú toho málo. Jediné, čo majú oba sety rovnaké, je dokonalé snímanie pohybu pomocou infračervených majákov a pripojenie pomocou kábla. Potom už nasleduje séria rozdielov, ktoré môžu byť raz výhodou a inokedy nevýhodou a preto voľba headsetu je ovplyvnená voľbou použitia. Len v stručnosti spomenieme pár základných rozdielov (pričom niektoré body sa týkajú len našej herne):

- Valve Index má o 1,76x lepšie rozlíšenie ako HTC Vive (2880 x 1600px vs 2160 x 1200px)
- Valve Index umožňuje prepnúť frekvenciu až na 144Hz, HTC Vive má nemennú frekvenciu 90Hz
- Zorné pole pri Valve Index je o 20° širšie ako pri HTC Vive (130° vs 110°)
- Index má slúchadlá integrované do popruhov, pri Vive je nutné nasadiť si externé slúchadlá (môžete si priniesť vlastné)
- Index hry/aplikácie sa dajú ovládať pomocou klávesnice/myši, pohybových ovládačov alebo volantom, Vive má k dispozícii len pohybové ovládače
- S predchádzajúcim bodom úzko súvisí aj ponuka hier, pričom Index môže mať pestrejšiu ponuku (vzhľadom na pestrejší výber z ovládačov)
- Index je vhodný (aj) pre hry v sede (vzhľadom na menší priestor), HTC Vive je len pre priestorové hry a vždy sa stojí
- HTC Vive vlastníme v dvoch kusoch, takže môžete hrať dvaja, či už spolu alebo proti sebe (pričom tretí hrač sa môže pridať s Indexom, ak by sa jednalo o podporovaný titul)

Nosím dioptrické okuliare. Čo teraz?

HTC Vive je na okuliare pripravené, Valve Index "akceptuje" len menšie/tenšie okuliare a dlhodobý pobyt (viac ako hodina) nie je príliš pohodlný. Pri krátkozrakosti je možné používať VR bez okuliarov.

Akým spôsobom sa dá platiť?

Priamo v herni sa dá platiť hotovosťou, platobnou kartou alebo kryptomenou. V prípade platby za kupón je možné platiť aj bankovým prevodom. Online rezerváciu je možné zaplatiť platobnou kartou.

V ponuke sú len hry, ktoré je možné vidieť v sekcii "Novinky"?

Samozrejme, že nie. Aktuálna ponuka hier je omnoho váčšia a ich počet neustále narastá. Hoci nie sme schopný ponúknuť všetky hry dostupné na trhu (či už z dôvodu ich ohromného množstva alebo z licenčných dôvodov), v prípade, že máte záujem o konkrétny titul, napíšte nám a uvidíme, čo sa dá v tomto smere spraviť.

Chceme prísť na aute. Kde sa dá zaparkovať?

Nakoľko mesto Trenčín premenilo celé centrum na veľké platené parkovisko, cez týždeň odporúčame využiť parkovací dom na Palackého ulici č. 102/31 (vedľa FaxCopy), alebo cez víkend môžete zdarma zaparkovať mimo centrum, viď. mapa. Parkovací dom je necelých 200m od herne.

Môžeme sa na jednom zariadení vystriedať viacerí?

Samozrejme. Cena sa vzťahuje na hrací "box" a nie na osobu. Môžete so sebou vziať rodinu či priateľov a na jednom zariadení sa vystriedať viacerí. Boxy sú navyše vybavené veľkými obrazovkami, na ktorých je možné sledovať aktuálneho hráča. Treba však pamätať na to, že výmena hráča chvíľu trvá a kazí zážitok, preto pri častom striedaní hrozí, že viac času strávite samotným odstrojovaním a výmenou ako samotným hraním.

Môže VR použiť aj dieťa?

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Problém spočíva v tom, že VR headset je robený pre dospelého človeka a popruhy nemusia udržať celý headset na hlave dieťaťa ani pri maximálnom utiahnutí. Taktiež nastáva problém so vzdialenosťou medzi očami ako aj samotným výberom titulov. Preto odporúčaný vek je 15+ (platí najmä pre Valve Index, nakoľko ovládače by dieťa nedokázalo použiť), avšak napriek uvedeným skutočnostiam sme doteraz nemali problém obslúžiť aj tých najmenších a vždy sme našli hry, ktoré ich bavili.

Chceli by sme si prenajať celú herňu na celý deň, je to možné?

Samozrejme, všetko je vecou dohody. V takomto prípade vieme prispôsobiť otváracie hodiny, celkovú cenu, prípadne zabezpečiť iné občerstvenie.
Facebook
 
(c) 2017 VR-TN Trenčín